Adevarul despre brand, palmares, procese, etc.

Informatii si discutii despre situatia juridica a clubului, brand, palmares, procese, etc.
Fanatik

Re: Adevarul despre brand, palmares, procese, etc.

Mesajde Fanatik » Dum Oct 01, 2017 4:42 am

Din pacate, desi intentia autorului e admirabila, rezultatul final este trist. Autorul minte cind spune ca ICCJ ar fi decis ca fostii jucatori ai FCU ar fi fost declarati liberi de contract in 2011 in mod abuziv. De fapt FRF a cistigat procesul dezafilierii in civil (decizia ICCJ din 2014) si in penal (decizia Curtii de Apel din 2017). Mititelu e liber sa inceapa alte procese in civil prin care sa caute despagubiri - omul e procesoman pina la urma. Dar sa spui ca exista mari sanse ca Mititelu sa cistige bani in civil e o aberatie - deja FRF a cistigat in civil si in penal procesele dezafilierii. Ce treaba au procesele astea cu fotbalul jucat pe terenul de joc ? Nici una. Autorul ne mai spune ca el tine cu noul club al familiei Mititelu, club bagat in competitie in 2017- fara brand, paplamres, stadion, imn etc. - pentru ca asta e o fronda impotriva PSD. Pai daca asta e situatia, autorul trebuia sa se dezica de FCU in anul 2009, cind pe site-ul oficial al FCU se sprijinea candidatura lui Mircea Geoana (PSD) le presedentia Romaniei ! Sau in 2012, cind Mititelu sprijinea candidatul PSD la primaria Craiovei. De fapt autorul acestui text aici nu este impotriva PSD - ci este impotriva PSD doar atunci cind exista perceptia ca PSD nu lucreaza cu Mititelu. Cind PSD lucra cu Mititelu in 2009 si 2012, totul era OK. Sa revenim la palmares; da, exista o decizie a instantei prin care FCU detinea palmaresul ASFC Universitatea Craiova, societate cu personalitate juridica infiintata in 1994, nu in 1948. FRF spune de multi ani ca FCU, firma infiintata conform actelor in 2002 (care se numeste in acte Fotbal Club U Craiova, si nu FC Universitatea Craiova cum minte Mititelu de vreo 12 ani), poate pretinde cel mult palmaresul pina in 1994. Cine are palmaresul 1948 - 1994 ? Nu exista o decizie a instantei pe aceasta tema. Nu mai comentez alte aberatii precum ca FCU si noul club al lui Mititelu fuzioneaza in 2 ani ! Astea sint aberatii totale. Daca FCU are vreun act pe palmares, creditorii FCU - statul roman, EuroExpo, Piturca - pot vinde acel palmares. In Italia, cind un club falimenteaza - vezi Napoli - un nou club cumpara drepturile pentru nume si palmares de la creditorii clubului falimentat. Clubul falimentat nu fuzioneaza cu clubul nou ca sa ia palmaresul. Inca o data, apreciez intentia autorului - dar rezultatul e catastrofal. In opinia autorului, Napoli si Fiorentina au murit dupa faliment, iar fanii de acolo sint niste prosti pentru ca sustin clone. Cei de la Napoli si Fiorentina sint si mai prosti pentru ca acolo, ca la Rapid & FC Arges & U Cluj, cluburile au renascut dupa faliment doar cu alti patroni. Doar la Craiova sint unii care cred ca renasterea trebuie facuta cu groparul Mititelu - o aberatie care nu se mai intimpla pe nicaieri.

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Dum Oct 01, 2017 4:53 pm

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Dum Oct 01, 2017 5:15 pm

Fanatik

Mesajde Fanatik » Dum Oct 01, 2017 5:28 pm

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Dum Oct 01, 2017 5:34 pm

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Dum Oct 01, 2017 5:41 pm

De curiozitate, ai urmarit iregistrarile cu santajul de o ora jumate ? Daca da, atunci ce parere ai despre Rotaru ca persoana ? E mai bun sau mai rau ca Mititelu ?

viewtopic.php?f=3&t=23

Fanatik

Mesajde Fanatik » Dum Oct 01, 2017 5:43 pm

Fanatik

Mesajde Fanatik » Dum Oct 01, 2017 5:50 pm

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Dum Oct 01, 2017 6:08 pm

Fanatik

Mesajde Fanatik » Lun Oct 02, 2017 6:46 am

In fine - eu nu ma cert cu nimeni si nu sustin cauza nimanui. FCU n-a fost niciodata echipa anti sistem - vorbesc de FCU aia adevarata, infiintata in 2002 si falimentata in 2014. FCU a fost tirita in campanii politice pro PSD pe site-ul oficial si la meciuri - singurul club din Romania in acea pozitie. Daca vorbim de o mizerie de echipa si de o echipa politica - FCU a fost aceea. Pe multi i-a durut acest fapt - dar FCU n-a fost decit jucaria unui interlop. Cine poate uita cum Mititelu, la un meci FCU jucat la Severin, indemna lumea sa voteze cu Geoana, candidatul PSD la presedentia Romaniei ? Sau cum FCU a primit 500.000 de Euro din bani publici de la fostul primar Solomon - singurul club privat craiovean sprijinit cu bani cash de autoritatile locale ? Sau cum marele patron Mititelu a tepuit bugetul local prin neplata taxelor vreme de vreo 15 ani ? Sau cum liderii galeriei "anti -sistem" Blondu si Gogoasa isi fac veacul in biroul interlopului mititel ? Sau cum interlopul mititel controleaza ziaristi din presa bucuresteana care intoxica opinia publica de vreo 15 ani ? FCU n-a fost decit mizeria unui interlop, echipa copiilor copiilor sai, un SRL parte din sistemul politico-mafiot din Romania. Ca tu intretii in fals iluzia unei grupari sportive anti sistem - asta e alta treaba. Din pacate adevarul e altul - si tu il stii prea bine.
Orice continuitate sportiva s-a pierdut in 2011. Punct. Nu vrei sa participi in competitie, fie si liga 4, nu mai existi ca si continuitate.
Craiova avea nevoie de un club civilizat, care sa fie reprezentat de oameni care stiu sa vorbeasca corect romaneste, club in relatii cordiale cu Universitatea din Craiova, parintele spiritual al echipei de fotbal incepind din 1948. Craiova avea nevoie de un club corect, fara tipaturi de interlop in mass media, fara Gogosi si Blonzi, cu stema originala cu leul pe tricouri si imnul Stiintei detinut cu acte in regula. Ca or fi si oameni care pot sustine orice SRL obscur nascut la ceas de seara de familia Mititelu - asta e alta treaba. Un sondaj anul trecut indica faptul ca 43 % dintre romani l-ar vota pe Nicolae Ceausescu daca ar candida la alegeri. Daca 43 % dintre romani il apreaciaza pe Ceausescu, de ce sa ne mire ca exista citeva mii de romani care il regreta pe alt oltean analfabet, pe numele sau Mititelu ?
Daca ar fi existat fani cu coloana vertebrala la Craiova, acei fani ar fi facut o echipa curata in 2011 sau in 2012 - atunci cind fotbalul murise in Banie. Fanii cu coloana vertebrala au fondat echipa la Timisoara, la Galati sau la Ploiesti. De ce la Craiova fanii aia din Peluza Sud stau doar la cheremul lui Mititelu toata lumea stie. Dar tu te faci ca ploua...