Adevarul despre brand, palmares, procese, etc.

Informatii si discutii despre situatia juridica a clubului, brand, palmares, procese, etc.
RevenimInForta

Adevarul despre brand, palmares, procese, etc.

Mesajde RevenimInForta » Mar Sep 05, 2017 1:34 am

In ultimii ani, din cauza absentei din fotbal a echipei U. Craiova, clonatii au inceput cu teori cum ca ei ar fi defapt adevarata craiova, teorii bazate pe ineptii juridice, teori de care orice jurist ar rade cu gura pana la urechi. Totusi, nu tot ce spune Mititelu pe Editie.ro e adevarat. Din acest motiv am ales sa ma informez singur pentru a afla care este defapt adevarul adevarat. Acest lucru a durat ceva timp deoarece nu sunt jurist si e foarte mult de citit. Pentru a va scuti pe voi de acest efort, am sa prezint mai jos un rezumat al situatiei juridice din acest moment. Pe scurt, adevarul e foarte asemanator cu ce a spus Mititelu acum 3 saptamani pe facebook cand au fost neintelegerile cu cei de la Ultras si Capilati.
Acest post va avea 4 parti:

1) Ce e ala palmares
2) Situatia juridica a FCU Craiova
3) Despre problema invocata de Ultras si Capilati
4) Situatia juridica a clonei

Desi poate fi plictisitor, este foarte important ca suporterii FCU sa inteleaga aceste lucruri pentru a se putea certa eficient cu prietenii si cu postacii intalniti in sectiunea de comentarii a ziarelor.

1. Ce e ala palmares ?

Palmaresul inseamna "istoria si traditia" unei echipe, inseamna cupele castigate, golurile marcate, inseamna tot ce a facut ea de la 1948 incoace. Palmaresul inseamna identitatea unei echipe. Acest palmares este foarte important deoarece oamenii tind sa tina cu echipele de traditie, lucru observat si la Timisoara sau alte cazuri mai mici.

Dar totusi, ce inseamna acest palmares ? Pentru a intelege asta, haideti sa ne gandim la urmatoarea situatie: Catalin Morosanu obtine locul 6 la un turneu de box. Daca vrea sa vanda acest loc 6 unui om de pe strada, poate sa faca lucrul acesta ? Poate sa vina Popescu X si sa spuna "eu am luat defapt locul 6, Morosanu a luat locul 9 sau nu a participat" ? Poti sa ii dai niste bani lui Mayweather si de maine sa fi tu campion mondial la box ? Poti sa cumperi acest titlu cu bani ? Daca moare Morosanu sau Mayweather, poate sa vina un om si sa cumpere palmaresul de la urmasii lor apoi sa spuna "eu sunt defapt mare campion, eu am luat toate cupele alea pentru ca uite, mi-a vandut mie palmaresul" ?

Normal ca nu se poate asa ceva. Poti sa cumperi de exemplu medalia unui campion si sa ti-o pui in vitrina dar nu poti sa cumperi palmaresul lui ca sa poti spune "eu sunt defapt marele campion la box". Palmaresul nu se poate vinde, el e ceva lipit de Morosanu sau de Mayweather. La fel sta situatia si cand vorbim despre o persoana juridica, cum ar fi o echipa de fotbal. Palmaresul unei echipe de forbal nu poate fi vandut niciodata. El reprezinta "istoria si traditia" unei echipe (asa scrie chiar in lege). Ca sa dovedesti ca tu ai palmaresul trebuie sa dovedesti ca esti continuatorul juridic al acelei echipe pana inapoi in 1948. Asadar, singura modalitate de a obtine un palmares este prin fuziune cu continuatorul juridic de drept al acelei echipe. Din aceasta cauza daca o societate este radiata se pierde si palmaresul, cum s-a intamplat in cazul Rapid. Nimeni nu mai poate fi continuatorul vechii societati daca aceasta a fost radiata. Nu poti fuziona cu ceva ce nu mai exista. Toate cele 3 echipe Rapid care au aparut sunt clone, niciuna nu este continuatuarea clubului istoric. Echipa istorica Rapid a murit, nu mai are cum sa fuzioneze cineva cu ea pentru ca pur si simplu nu mai exista, a fost radiata, a fost stearsa de pe fata pamantului. E ca si cum in exemplul cu Mayweather ar muri Mayweather. Nimeni nu mai poate spune ca are acel palmares. Doar prin fuziune se poate obtine un palmares. Doar prin fuziune poate sa vina cineva si sa spuna "eu sunt continuatorul clublui din 1948, eu sunt acelasi club si nu o clona".

De aceea Rotaru a incercat atat prin negociere cat si prin santaj sa obtina acest palmares de la Mititelu. Cei care au ascultat cele 2 ore de inregistrari din problema cu santajul poate au observat ca se vorbeste bineinteles de fuziune. Orice om cu minime cunostiine de drept cunoaste ca palmaresul nu e ceva ce se poate cumpara, el poate fi obtinut decat prin fuziune.

Aceasta idee stupida cum ca palmaresul poate fi cumparat se datoreaza articolelor de presa de 2 lei legate de FC Arges sau Rapid unde se spun lucruri de genul "a cumparat brandul si palmaresul". Acestea sunt prostii spuse pentru oameni prosti, sunt prostii spuse in speranta ca oamenii oricum nu sunt informati si vor sustine aceste clone ale FC Arges si Rapid ca si cum a fi adevaratele echipe. Din pacate cele 3 rapiduri sau 2 Fc Argesuri care au aparut acum nu au nici o legatura juridica cu vechile echipe, sunt doar niste clone fara nici un fel de continuitate. Imi pare sincer rau pentru Rapid si mai ales pentru FC Arges insa ele chiar nu mai exista. Pe toti ne doare cand dispare o echipa de traditie, mie unu si de Dinamo mi-ar parea rau sa dispara insa asta e situatia, aceste echipe au disparut.

Imaginativa ca Ac Milan ar muri si in locul ei ar fi creata o clona fara istorie, fara cupe in palmares, etc. Ar mai fi costat 50 de Ron biletul la meciul CSWC cu ei sau ar fi fost 20 de lei ? Ar mai fi fost asa de mare interestul pentru meci daca in locul echipe istorice AC Milan ar fi jucat o clona fara nici o cupa in palmares ? Bineinteles ca nu, peste tot in lume oamenii tin la echipele de traditie. Peste tot in Romania unde s-au creat clone, majoritatea oamenilor au continuat sa sustina echipa istorica chiar si in esaloanele inferioare. Echipa nu se schimba cum se schimba ciorapii. De ce credeti ca s-a batut atat Mititelu pentru acest palmares ? Cand a luat Mititelu echipa de la Dinel Staicu, echipa era in B cu jucatorii vanduti. A dat 1 milion de euro si benzinaria de la ciuperca la schimb pe palmares si atat. Putea sa isi faca alta echipa si sa nu mai dea banii astia pe palmares dar ar mai fi venit lumea la meci ?

Cat despre brand, acesta reprezinta emblema unei firme. Aceasta poate fi schimbata, asa cum a fost schimbata de multe ori in cazul Fc U Craiova. Brandul nu are nicio treaba cu palmaresul, asa cum invoca mai nou unii de la CSU sau cum gresit a afirmat in trecut si Mititelu. De altfel CSU a folosit de la inceput un fost brand al echipei istorice. Repet, brandul e una palmaresul e alta.

RevenimInForta

Re: Adevarul despre brand, palmares, procese, etc.

Mesajde RevenimInForta » Mar Sep 05, 2017 1:35 am

2) Situatia juridica de la FCU Craiova - adevarul despre palmares, brand, procesul cu Sandu, etc.

1. Brand

In acest moment exista un proces la Inalta Curte legat de vre-o 3 din 7 branduri ale Craiovei. Clonatii au castigat in prima instanta la Tribunalul Bucuresti anularea inregistrarii acestor 3 marci la OSIM de catre FCU Craiova. Ideea pe care s-a mers a fost ca defapt aceste 3 branduri apartin Universitatii din Craiova, ca numele "Univesitatea Craiova" e un nume de patrimoniu de genul "Politia Romana" si nu poate fi inregistrat la OSIM de o persoana privata. Apoi, daca acest brand intra in proprietatea Universitatii din Craiova, aceasta fiind o instutie publica, automat intra in proprietatea PSD, ca orice bun public din acest oras si poate fi folosit de cine vrea partidul. Sincer nu am nici cea mai vaga idee ce se va intampla la Inalta Curte in acest proces. Mititelu a zis pe facebook ca sunt sanse 50-50%.

Una din aceste 3 marci este stema cu leul si numele "Fc Universitatea Craiova" - din acest motiv Mititelu a pus "FCU 1948" deasupra leului iar CSU au pus "Craiova". Norocul nostru e ca mititelu are inregistrate si alte sigle cu leul si le poate folosi fara probleme si daca pierde procesul. Ar fi fost o lovitura de imagine sa pierda leul, chiar daca nu are treaba cu palmaresul.

2. Palmaresul

Palmaresul se judeca in dosarul 11665/63/2014 de la Tribunalul Dolj si din ce s-a judecat pana acum solutia e clara. In 2015 instanta a decis ca palmaresul se afla la FC U Craiova. CSU au cerut rejudecarea si le-a fost apropabata. Acum cateva luni, stiind ca inevitabil vor pierde ca si prima data, CSU a cerut renuntarea la proces insa cererea le-a fost respinsa iar procesul ori se apropie de final ori s-a finalizat deja, chiar nu stiu. Cei de la CSU stiau de la inceput ca nu au nici o sansa dar au inceput acest proces ca sa mai traga de timp si sa poata spune ca "momentan se judeca" cand sunt intrebati despre palmares, desi era evident ca nu e la ei.

Ca sa sti la cine e palmaresul nu e nevoie de nici un proces, e nevoie doar sa nu fi imbecil. Nu are cum o echipa aparuta peste noapte care chiar exista in acelasi timp cu echipa cea veche, fara nici o legatura juridica cu aceasta, sa sustina ca ei defapt au palmaresul. Nu ai cum sa te fi nascut ieri dar sa zici ca defapt tu esti bunicul. Si cei de la CSU cunosc acest lucru, deaia primii ani au mers pe retorica de genul "suntem o echipa noua, dar suntem si noi tot din craiova". Deabea in ultimii ani au inceput cu retorica de genul "noi suntem defapt echipa cea veche" din cauza ca nu a mai existat FC U Craiova in fotbal.

Mai mult decat atat, in acest proces privind palmaresul judecatorii au facut cerere la FRF cerand informatii despre continuitatea CSU Craiova iar FRF a raspuns ca nu este aceiasi echipa ca cea veche, ca nu are acelasi CUI, etc. Este pur si simplu o alta echipa, asa cum e si Luceafarul Craiova, Prietenia Craiova, etc.

3. Procesul cu Sandu si Mitica. Il aduce Mititelu pe Messi la Craiova ?

In procesul cu Sandu si Mitica, cu cateva luni inainte de finalizare, CCR a dat o ordonanta prin care acte de gradul 2 sau ceva de genul, semnate de functionari publici, nu mai constituie abuz in serviciu. De jumatate de an Augustin Zagrean s-a pensionat iar locul lui a fost luat pentru urmatorii 3 ani de Valer Dorneanu, un PSD-ist, fost consilier al lui Iliescu care a mai dat ordonante de genul acesta. Acest Valer Doneanu il avea chiar pe fiul sau intr-o situatie identica cu cea a lui Sandu si nu se stie daca a dat ordonanta aceea pentru fiuso, pentru Sandu sau pentru PSD in general. Probabil pentru toate 3. A prins numai bine o asa ordonanta la o gramada de oameni anchetati pentru abuz in serviciu.

Totusi, asta nu a solutionat nimic in legatura cu banii pe care trebuie sa ii primeasca Mititelu. S-a decis demult la Inalta Curte ca jucatorii au fost declarati liberi de contract in mod abuziv, asta a si stat la baza acestui proces cu Sandu si Mitica. Era deja decis ca s-a facut ceva ilegal si s-a creat un prejudiciu. Decizia din dosarul cu Sandu&Mitica spune ceva de genul "sa gresit, s-a creat un prejudiciu, deaia si mentinem sechestrul pus pe sediile FRF si LPF, dar Sandu si Mitica nu au facut tehnic nimic ilegal". Practic plaseaza raspunderea asta undeva in aer, pe FRF si LPF la modul general, nu pe vre-o persoana anume. Asta s-a si dorit defapt, sa scape Sandu si Mitica de puscarie. Prea putin ii interesa pe ei de ce prejudicii o sa plateasca federatia, pe ei ii interesa sa nu intre la puscarie. Dar chiar si asa, tot o sa intre pentru ca tocmai li s-au deschis noi dosare iar Mitica era oricum bagat pana in gat in dosarul cu RDS legat de drepturile de televizare si santajul Antena 3. Lucrurile sunt foarte clare in dosarul acela, e greu de imaginat cum ar putea scapa de puscarie.

In concluzie, sunt sanse uriase ca Mititelu sa castige acel proces iar Sandu si Mitica probabil o sa intre oricum la puscarie.

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Mar Sep 05, 2017 1:36 am

3) Despre problema invocata de Capillati si Ultras

Daca ati citit punctul 1 al acestul topic, probabil ati inteles ce e ala palmares si de ce e foarte important asa ceva pentru suporteri. Fix din acest motiv a aparut problema cu Capillati si Ultras.

Ce spune Capillati si Ultras: Actuala societate, FC U Craiova 1948, nu are palmaresul trecut pe ea. Asadar, noi ramanem consecventi si nu vom sustine o echipa fara palmares pe ea cum nu am sustinut nici clona. Vom veni alaturi de echipa peste 2 ani cand o sa fuzioneze cu vechea societate, pana nu aveti palmaresul pus pe ea noi nu venim.

Ce spune Mititelu: Avem palmaresul trecut pe ea. Am trecut inca dinainte de faliment in vechiul statut ceva de genul ca in caz de faliment, aceasta noua societate va prelua palmaresul. Asadar avem legatura juridica cu vechiul club, dar chiar daca avem palmaresul pe ea deja, noi tot o sa fuzionam peste 2 ani ca sa nu mai existe astfel de discutii.

Care e adevarul adevarat ?: Adevarul adevarat eu zic ca e mai degraba de partea Capillati si Ultras. Nu ai cum sa treci in statut ca dai tu palmaresul in caz de faliment. Intradevar, ai legatura juridica cu vechea societate, dar nu ai genul de legatura juridica necesara (adica de fuzionare). Genul asta de "legaturi juridice" nu pot transfera un palmares. Daca era asa, nu s-ar mai fi pierdut palmaresul la Rapid si FC Arges. Daca ar fi cum zice Mititelu, atunci cei de la Rapid care aveau 14 milioane de euro datorie puteau trece si ei asa ceva in statut apoi sa inchida societatea si sa scape de datorii fara sa piarda nimic. Daca ar fi asa, nu s-ar mai chinuii nimeni sa plateasca datorii cum s-a chinuit de exemplu Dinamo cativa ani. Nu ai cum sa zici ca ai palmaresul trecut pe FC U Craiova 1948 in momentul asta. Cam asta ar fi in opinia mea adevarul adevarat.

Dar il va avea in viitor palmaresul ?: Din fericire da. Societatea cu palmaresul pe ea este momentan aflata in faliment cu datorii de 3-4 milioane de euro, deoarece cele 7 milioane la Piturca nu sunt pe acea societate. Legea falimentului spune ca trebuie platite doar 10% din datorii ca sa iasa din faliment si sa intre in insolventa. Cu doar jumate de milion de euro societatea poate fi readusa la viata. Problema e ca si daca ar vrea sa dea Mititelu jumate de milion maine ca sa o readuca la viata, sa o fuzioneze cu FC U Craiova 1948 si sa ii aduca pe Ultras si Capillati inapoi, tot nu ar putea. De ce nu ar putea ? Pentru ca are acel proces cu prejudiciile de 250 de milioane pe rol in care el sustine ca nu a intrat de buna voie in faliment, ca defapt a fost fortat de FRF si i s-a creat un prejudiciu tocmai prin aceasta intrare fortata in faliment. El spune ca aia l-au bagat in faliment, ca nu a intrat el singur. Daca ar scoate-o din faliment intr-un fel s-ar contrazice cu ce spune in instanta. Asadar trebuie asteptat inca 2 ani pana la finalizarea acelui proces pentru ca cele 2 echipe sa fuzioneze. Acesti 2 ani de liga 4 si 3 vor fi trecuti si ei in palmares pentru ca prin fuziune se unesc cele 2 palmarese. Tot ce se intampla acum la meciuri va fi trecut in palmaresul echipei istorice.

Clonatii spun ca daca pierde procesul atunci societatea va fi radiata si vor fi vandute activele, ca asa e corect cu o societate aflata in faliment. In cazul FC U Craiova nu se pune problema de asa ceva pentru ca are acele terenuri de 50mil trecute pe acea societate. Activele acopera cu mult datoriile. Si daca pierde procesul e inevitabila fuziunea celor doua societati si nu exista risc de radiere ca la Rapid unde erau 14 milioane datorii si active aproape zero.

De ce sustin eu personal aceasta echipa, chiar si fara sa aiba tehnic palmaresul trecut pe ea in acest moment ?

Pai in primul rand pentru ca inevitabil il va avea peste 2 ani chiar si daca pierde Mititelu procesul. In al doilea rand pentru ca aici nu mai e demult vorba doar despre fotbal, aici e vorba de un razboi cu mafia din politica si de la federatie. Simpla existenta a acestei echipe si sustinerea de care se bucura este un mare deget mijlociu ridicat impotriva mafiei PSD si FRF care a facut tot posibilul sa distruga aceasta echipa de traditie. Spre deosebire de Rapid unde palmaresul s-a pierdut iar clubul a murit din cauza administrarii foarte proaste, in cazul Craiovei echipa inca nu a murit, palmaresul nu a fost pierdut, in ciuda eforturilor disperate ale PSD si FRF. Si daca palmaresul ar fi pierdut pentru totdeuna ca la Rapid, eu unul as continua sa sustin orice echipa din orice oras impotriva PSD si FRF pentru ca acestia au facut tot posibilul sa ne distruga echipa istorica cu rea vointa si intentie, nu din prostie ca la Rapid. As tine cu Pandurii, cu CFR Cluj, cu oricine altcineva chiar si cu Dinamo decat sa tin cu cei care au distrus echipa. Nu am cum sa tin vreodata cu cei care in mod deliberat au facut tot ce au putut sa ne distruga echipa de suflet, nu am cum sa fac fix ce vor ei. Nici de-al dreacu nu am cum sa fac fix ce vor ei.

Cum vine asta ? Unii fac tot ce pot sa iti distruga echipa, apoi sa stai acasa la meciuri in liga a 4-a cand e nevoie de tine cel mai mult, practic sa le faci indirect jocul celor care vor sa te distruga ? Si faci asta cand oricum palmaresul e in siguranta si ai doar de asteptat 2 ani ? Pai cei de la Rapid sau Fc Arges ar fi mai mult decat fericiti in aceasta situatie. Cum sa stai 2 ani pe bara fix cand e nevoie de tine cel mai mult, doar ca sa iti menti imaginea de puritate ? Cum sa iti lasi echipa la greu si sa faci practic jocul celor care vor sa o distruga, doar pentru aceasta imagine de puritate ? Conteaza mai mult puritatea sau conteaza mai mult echipa ?

Ii inteleg si pe cei de la Ultras si Capillati. Ei au dreptate cu ce spun din punct de vedere juridic si au tot dreptul sa isi mentina puritatea dar pentru mine conteaza mult mai mult sa fi langa echipa la greu, cand are cea mai mare nevoie de tine probabil din intreaga ei istorie. Peste ani de zile, cand lumea va si uita prin ce trecem acum, eroi vor fi cei ce au fost langa echipa si in liga a 4-a pe coclauri si au contribuit activ la revenirea ei de jos.

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Mar Sep 05, 2017 1:37 am

4) Situatia juridica a clonei

Teoriile clonei sunt 3:

Teoria numarul 1:

Noi nu avem legatura juridica cu FCU Craiova, dar avem legatura cu Universitatea si departamentul ei sportiv, asadar avem tot palmaresul pana in 94.

Teoria aceasta suna bine, problema e ca este o minciuna gogonata. Sectia de fotbal si palmaresul aferent a fost despartita de sectia sportiva a universitatii in 94 cand s-a privatizat, la fel cum s-a intamplat la toate celelalte echipe din Romania, nu a fost nimic diferit la Craiova. Mai mult decat atat, acest departament sportiv fara sectie de fotbal a mai existat decat 1 an dupa aceea pana in 95 cand a fost bagat in faliment apoi RADIAT din cauza datoriilor. Asadar s-a pierdut tot palmaresul echipelor de bastchet si ce mai aveau ei pe acolo pana in 95. In 95 a fost creat un nou departament cu nume asemanator, "Universitatea DIN Craiova". Aceasta noua entitate nu are nici o legatura juridica cu vechea care a fost radiata si nu are nici macar palmaresul echipelor de bastchet sau de volei.

Teoria numarul 2:

Palmaresul nu e ceva tangibil asa ca e "al orasului", pluteste in aer deci il putem avea si noi ca doar suntem tot din oras. Cei care au citit primul post deja cunosc ce inseamna palmares asa ca nu e nevoie sa mai vorbim prea mult despre aceasta teorie. Palmaresul e un bun privat, nu e un bun public care pluteste in aer si il poate avea orice echipa din curtea scolii sau toate cele 30 echipe profesioniste din Craiova pentru ca sunt si ei din acelasi oras.

Teoria numarul 3:

Am castigat in prima instanta "brandul" (prin asta se refera la 3 din vreo 7 branduri) iar palmaresul e lipit de brand asa ca avem si palmaresul, sau in orice caz il putem castiga daca o sa castigam si la Inalta Curte. Aceasta e cea mai populara teorie a lor, probabil ati citit-o la comentariile articolelor de presa sau pe forumul clonatilor. Invoca si faptul ca Mititelu a zis o ineptie de genul asta candva in trecut. Deja am explicat ce e ala brand si ce e ala palmares. Nici nu mai vorbesc ca nici in propria lor logica nu are sens din moment ce ei aveau unul din branduri deja, ala fara leu pe el.

Nu doar ca toate aceste 3 teorii sunt ridicole, dar e ridicol si cum poti sa te certi cu clonati iar ei sa vina cu una din aceste teorii, apoi sa o bage pe alta daca vad ca e demontata. Macar de s-ar hotara pe care din aceste 3 teorii vor sa mearga, dar ei merg pe toate 3 si practic se contrazic intre ei.

Sorinel

Mesajde Sorinel » Mar Sep 05, 2017 8:45 pm

Deci noul rapid sa inteleg ca defapt e o clona ? Dar la steaua cum sta treabaa FCSB lui becali sau echipa armatei sunt cei adevaati ?

RevenimInForta

Mesajde RevenimInForta » Joi Sep 07, 2017 1:44 am

In cazul stelei, echipa cea adevarata e FCSB. Cei de la clubul armatei au luat brandul pentru ca acesta nu a fost transferat corect la vremea respectiva. E o situatie destul de unica in Romania. Apoi au cerut 47 milioane de euro pe el, bani pe care normal ca niciodata nu o sa ii primeasca de la cineva.

E de apreciat ca cei de la clubul armatei macar nu pretind sa aibe palmaresul cum pretind cei de la CSU. Chiar s-a intamplat odata ca acel jurist al armatei sa insinueze ca ar avea ei palmaresul iar generalul care ii este sef a dat un comunicat a 2-a zi ca se delimiteaza de ce spune el si ca aia reprezinta doar opinia personala a juristului, nu pozitia oficiala a clubului armatei. Acolo nici nu s-a pus problema de asemenea prostii.

Problema stelei e ca Becali nu s-a chinuit deloc sa scoata in evidenta ca ei sunt echipa cea adevarata, ca ei au toate cupele in palmares si sunt echipa istorica. Becali a preferat sa mearga pe ideea de a ii lua la misto pe cei de la clubul armatei si in general sa ii ignore pentru ca oricum nu reprezinta un pericol pentru el.

Andy_ucv

Mesajde Andy_ucv » Joi Sep 07, 2017 6:50 am

Fratilor mie nu imi trebuie 100 de pagini de explicatii sa stiu care e echipa mea. Universitatea Craiova e aia la care m am dus la meci de cand ma stiu. Astia care au plecat la clona mulgutei si acum ne injura unde se duceau inainte la meci ? Pai daca noi suntem clona ei au venit atatia ani la o clona si nu s au prins ? Lasai sa se duca unde voi bulangii ca oricum nu avem nevoie de oameni care se vand pe un sadwich platit din bani ANRP sau de suporteri gura casca care vin la meci sa vada steaua

MUIE CSWC CLONELE OMOARA FOTBALUL

leutuvalcean

Mesajde leutuvalcean » Sâm Sep 23, 2017 5:21 pm

Eu tin cu Craiova, aia pt. care am ras, sau am plans de mic copil.DOAR FCU!

Iulian

Mesajde Iulian » Sâm Sep 23, 2017 10:17 pm

Foarte bun articolul! Stiinta e o stare de spirit care a atras mereu oameni din toate colturile tarii si nu numai, o echipa iubita de multi. Ce nu inteleg astia cu echipa asta a lor care tot incearca sa ne-o bage pe gat ca fiind Stiinta este ca un suporter care a fost mereu pe stadion si a cantat pentru echipa lui, simte cel mai bine unde e unica Universitatea, inima nu minte niciodata. Credinta in Stiinta nu mi-o poate lua nimeni cu toti banii din lume. Incetati sa le mai dati atata atentie alora, Stiinta e muuult mai mult de atat, nu o sa se ridice niciodata la nivelul ei.

Fanatik

Mesajde Fanatik » Dum Oct 01, 2017 4:18 am

Interesant articol. CSU nu a pus pe stema cu leul sintagma "Craiova". Stema cu leul care are sintagma "Craiova" este de fapt stema originala cu leul introdusa in 1983 pe tricourile Craiovei Maxima - cautati poze cu Craiova Maxima din acei ani sa vedeti ca stema cu leul a CSU e de fapt stema originala - cea pe care Mititelu n-a avut-o niciodata. Deci Mititelu n-a avut niciodata stema cu leul din anii 80 - si atunci intreb si eu : cum poti sa zici ca ai echipa adevarata daca nu ai singura stema cu leul care conteaza, aia din anii 80 ? Mititelu minte cind spune ca face "rebranding" - faci rebranding cind detii stema orginala. Familia Mititelu poate inregistra zeci de clone/variatii cu stema cu leul, dar nu le mai are pe singurele steme cu leul care conteaza : cea din anii 80 (detinuta de CSU) si cea cu leul gras, cu sintagma "FC Universitatea Craiova" - anulata de ICCJ. Mititelu nu detine nici imnul Stiintei, nici marca "Stiinta Craiova" - doar un nou club bagat in competitie in 2017. Si atunci mai exista adevarata Stiinta ?